Galeria Forum UMK

WIŚNIOWA 2016

Plener studentów Konserwacji

http://www.tvtorun.net/movie/show?id=11993

Artysta musi przebywać w swojej ojczyźnie, którą jest jego świat wewnętrzny – i tam dopiero może się czuć swobodny i może usiłować zakomunikować drugim prawdę swego doświadczenia i udziału w naszym wspólnym losie.

-Zygmunt Mycielski „Notatki o muzyce i muzykach”, PWM 1961,

Barbizon Wiśniowski” – tak nazwał swoją rodową siedzibę, ze względu na jej znakomitych bywalców stanowiących elitę artystyczną i kulturalną międzywojennej Polski, hrabia Zygmunt Mycielski (1907–1987), wybitny kompozytor, krytyk muzyczny i literat. Gościli tam często i z upodobaniem, tworzyli i prowadzili inspirujące dysputy w wiśniowskim salonie m.in.: Tytus Czyżewski, Jan Cybis, Hanna Rudzka – Cybisowa, Józef Czapski, Zygmunt Waliszewski, Stanisław Szczepański Józef Mehoffer, Felicjan Szczęsny – Kowarski.

W lipcu minionego roku, śladami sławnych Wiśniowskich Barbizończyków podążyli studenci konserwacji z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Pracowali z zapałem wędrując po okolicznych pagórkach i obserwując dalekie zniebieszczone kulisy perspektywy powietrznej. Wpatrywali się też z uwagą w wartko płynący Wisłok, z powodzeniem oddając wrażenie jego chłodu i szczególny urok odbijającej się w wodzie dzikiej natury. Wzorem wielu poprzedników uwiecznili na swoich obrazach historyczne dęby w dworskim parku, pałac Mycielskich, oficynę, której stropy ozdobił freskami Mehoffer, stajnie dworskie, kaplicę grobową i domek ogrodnika.

Powstało ponad 100 prac olejnych i wiele szkiców. Plener zakończył się wystawą w odrestaurowanych stajniach pełniących teraz rolę Powiatowego Centrum Kultury. Wystawa bardzo się podobała wiśniowskiej publiczności, która ma gust i smak wyrobiony od stuleci. Cześć prac pozostała w Wiśniowej na stałe wchodząc w skład Wiśniowskiej Kolekcji Malarstwa zgromadzonej jest w Gimnazjum Orląt Lwowskich, które na czas pleneru stało się dla plenerowiczów domem.

Goszczący nas gospodarze Wiśniowej – dyrekcja szkoły, władze gminy i powiatu, pracownicy domu kultury, stworzyli dla naszych działań niezapomniany – niezwykle ciepły i przyjacielski klimat. Dzięki ich pomocy odbyły się wycieczka do Sanoka – do Muzeum Okręgowego, gdzie studenci zobaczyli zbiory ikon i kolekcję malarstwa Zdzisława Beksińskiego oraz do muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie zrealizowaliśmy mini-plener akwarelowy. Pokazano nam także okolice Wiśniowej – podążyliśmy szlakiem architektury drewnianej powiatu Strzyżowskiego zwiedzając pięknie zachowane drewniane kościoły i cerkiew oraz zwiedziliśmy Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

 Opiekę artystyczną nad plenerem sprawowały dr hab. Mirosława Rochecka, prof. UMK oraz dr Ewa Bińczyk. Uczestniczyło w nim 20 studentów I roku Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.