Galeria Forum UMK

MIEJSCA ZAPAMIĘTANE

Malarstwo – Bartek Frączek

Bartosz Frączek, ur. 1974 w Częstochowie, studia na WSP w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza). Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego. Doktorat w 2009 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Obecnie pracuje na Wydziale Sztuki AJD w Częstochowie na stanowisku adiunkta. Od roku 2016 pełni funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Biennale Miniatury oraz współorganizatorem wielu cyklicznych projektów artystycznych min: Międzynarodowego sympozjum artystycznego pt: NATURA – ZAPIS – DZIEŁO, Międzynarodowej wystawy INCIDENT ACCIDENT, Międzynarodowego forum Art & Aqua i Międzynarodowych konfrontacji akademickich pracowni mistrzowskich.  W ostatnim cyklu wielkoformatowych obrazów sportretował min. Hamburg, Berlin, Lizbonę, Paryż, Pragę, Madryt, Rzym, Wiedeń, Graz, Kilonię, Budapeszt, Florencję, Antwerpię, Brukselę, Szczecin. Praca z Berlina, w roku 2014 została uhonorowana wyróżnieniem na Konkursie Malarstwa Współczesnego w Lipsku. W 2015 roku artysta nagrodzony został również za obraz z Madrytu. Płótno inspirowane Lizboną zaprezentowano na 6 Biennale Sztuki w Pekinie. Dwa obrazy przedstawiające Nowy Jork, zakwalifikowano na wystawę w Taipej. W 2017r. – ponownie kwalifikacja do Taipej. W roku 2010 otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt pracy twórczej. Ostatnia realizacja artystyczna Bartosza Frączka, to monumentalna wystawa w nowoczesnym gmachu Filharmonii im Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w roku 2016.
Recenzja

EMOCJE
NIEPOSKROMIONE…

 

Malarstwo Bartka Frączka jest przesycone namiętnościami i pasją. Ujmuje pełnią mocnych, ostrych, kipiących, skontrastowanych barw chłodnych oraz gorących, bogactwem zaskakująco zestawianych form. Geometryczne rytmy zmagają się z organicznymi kształtami. Otwarte kompozycje zawłaszczają przestrzeń.  Każdy centymetr płócien pulsuje, wibruje - wybrzmiewa emocjami. Pasja tworzenia i niepohamowana wyobraźnia pozostawiają piętno zmagań i zabaw z malarską materią. Dynamika żyjących obrazów nie daje wytchnienia odbiorcy. Malarskie rebusy wciągają, narracja porywa do świata Autora, zakochanego w podróżach, kolorach, sztuce i kuchni.

Malarstwo Bartka jest pełne przepychu, dekoracji, nieustających zachwytów;  hedonizmu. Ten podziw dla świata i jego owoców udziela się odbiorcy. Obrazy z cyklu „ Miejsca zapamiętane” są sposobem Autora na utrwalenie doznań i wspomnień, a jednocześnie siłą działania i plastyczną atrakcyjnością kokietują,  zachęcając, by te miejsca zobaczyć, poczuć, smakować, rozkoszować ich pięknem. Urzeczony architekturą i sztuką, ich detalami, czasem nonszalancko, innym razem precyzyjnie opisuje je w swoich obrazach, przekładając wrażenia i skojarzenia z nimi związane, na język malarski.

 

W zamaszystym geście, ognistym kolorze wracają zapamiętane

chwile oraz nastroje; zapachy, kształty, rytmy, barwy i mocne

światło – to, co Artysta przeżywa oraz chłonie wszystkimi zmysłami.

Czuję tę zachłanność, poszukiwanie, nienasycenie, napięte emocje; to

rozedrganie, ruch i chaos ujmowany w linearne konstrukcje i ramy.

Obrazy Bartka mają swój klimat – niepowtarzalny efekt gry kształtów, świateł, cieni, kolorów - skąpanych najczęściej w promieniach słońca.

Te zestawienia  są mocne, bezkompromisowe, niekiedy uderzające

i odurzające, wybuchają zaskakująco jak we śnie lub bajce. Nawarstwiane wspomnienia w warstwach malarskich przenikają się, smagane gestem,

a niekiedy pieszczone. Ulegam tym emocjom, są nieposkromione….

 

-Anna Wysocka