Galeria Forum UMK

MASKA – TWARZ PRAWDY BŁ. KS. „WICKA”

Malarstwo - Grażyna Zielińska

Kurator wystawy – Mirosława Rochecka

Inspiracją do zaprezentowanych W Akademickiej Przestrzeni Sztuki – U Teologów prac malarskich Grażyny Zielińskiej jest pośmiertna maska beatyfikowanego 7 czerwca 1999 r. w Toruniu przez Jan Pawła II Bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Odlew maski z twarzy ks. Wincentego wykonał w Dachau w 1945 r. więźnień obozu koncentracyjnego Stanisław Bieńka. Na prośbę bp-a Czaplińskiego, również więźnia obozu, w masce zostały zalane gipsem kostki palca ks. „Wicka”. W ten sposób pośmiertna MASKA stała się relikwiarzem.

„Stefanowi <Wickowi> Frelichowskiemu w dramatycznym ukryciu i pośpiechu w obozie w Dachau wykonano gipsową maskę posmiertną – utrwalając ślad kontaktu Jego życia z Jego śmiercią. Ta maska pozostała dla nas potomnych. W pewnym sensie została ona nam podarowana. Może po to, by zaistniał Szczególny Kontakt przedstawiciela tamtego pokolenia polskich księży z nami żyjącymi w epoce bez obozów koncentracyjnych, przynajmniej w Europie. Ślady życia i ślady śmierci – zapisane w masce pośmiertnej takiego Człowieka – stają się rzeczywistym atrybutem naszego „Teatru Wyobraźni”: o tamtych czasach i tragicznym dramacie tamtych ludzi. Taka „maska” staje się też atrybutem nieodzownego kontaktu pokoleń, w tym przypadku, mieszkańców naszego miasta, ale i naszej części Europy i świata z pokoleniem ludzi do końca uświęconych w zdziczałej atmosferze niemieckiego obozu śmierci z czasów II wojny światowej. (…)

Maska pośmiertna jako Twarz zdjęta zaraz po śmierci Kapłana oddaje bez grymasów, bez żadnych mimicznych napięć prawdę o Człowieku wewnętrzno-zewnętrznym, o jego zastygnięciu w ostatecznym rozrachunku ze śmiercią. W obliczu śmierci chyba nikt nie kłamie, nie udaje, nie ucieka, nie próbuje być kimś innym niż jest.”

Grażyna Zielińska – Fragment książki „Maska – Twarz prawdy,” Wydawnictwo Universitas, Kraków, 2015

Grażyna Zielińska
Urodziła się w 1951 w Toruniu. Studiowała Konserwację i Restaurację Dzieł Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1970-1975).  Artysta malarz i konserwator dzieł sztuki.  Pracowała do 1982 roku w Państwowej Pracowni Konserwacji Zabytków we Wrocławiu. Prowadziła prace konserwatorskie w Ankarze w Turcji (1980/81). Od 1976 należy do ZPAP. Od 1982 mieszka w Toruniu. W 1995 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w wielu warsztatach i szkoleniach specjalistycznych dotyczących dramy (szkoły – Polska, Brytyjska i Holenderska). W 1998 uzyskała tytuł pedagoga dramy i uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Od 1997 roku pracowała w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK w Toruniu. W 2008 r.  uzyskała stopień doktorski na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu, temat: Filozofia Dramy w procesie twórczym artysty. Autorka i organizatorka I., II., III. Ogólnopolskiego Sympozjum Praktyki Dramy w Toruniu. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, pisze książki naukowe i scenariusze dla teatru i filmu. np. Iść będziemy w ogień Szarymi Szeregami; To nie raj to dramat Zygmusia (o Korczaku), Teatr Wnętrza – Wąż Adama i Ewy, i inne. Prezentowała swoje prace na 53 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą oraz uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych. W dorobku konserwatorskim ma ponad 50 ważniejszych realizacji (ambony, ołtarze, obrazy, malarstwo ścienne). Była uczestniczką 16 plenerów malarskich. Ponad 50 publikacji, m. in.: Filozofia dramy w procesie twórczym (dzieło-portret-maska; wybrane zagadnienia); 2 tom - Filozofia dramy u artystów – twórców (analiza dzieł dramowych obrazów; dzieło-portret-maska) Wyd. Universitas w Krakowie, 2013. Otrzymała liczne stypendia twórcze i nagrody.

 

U teologów – Akademicka Przestrzeń Sztuki UMK,
Wydział Teologiczny UMK, ul. Gagarina 37, Toruń
Galeria czynna codziennie oprócz niedziel w godz. od 8.00 do 20.00
Kontakt: Mirosława Rochecka 668129484, miro@umk.pl