Galeria Forum UMK

Arabic Calligraphies & Butterflies hug

Mohamed Zakaria Soltan

Kurator wystawy: Mirosław Pawłowski

Pochodzący z Egiptu artysta pokazuje na niej 30 najnowszych prac zrealizowanych w technice druku cyfrowego. Wszystkie zrealizowane są w jednakowym formacie 70 x 50 cm i pochodzą z 2017 roku.

Mohamed Zakaria Soltan realizuje temat wielowątkowo i w różnych konfiguracjach barwnych. Właśnie barwa odgrywa tu szczególną rolę: grafiki bowiem są niezwykle kolorowe i dość skomplikowane w formie.

Recenzja

Wystawa Mohameda Zakaria Soltana w toruńskiej Galerii Forum przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nosi tytuł Arabic Calligraphies & Butterflies hug. Pochodzący z Egiptu artysta pokazuje na niej 30 najnowszych prac zrealizowanych w technice druku cyfrowego. Wszystkie zrealizowane są w jednakowym formacie 70 x 50 cm i pochodzą z 2017 roku.

Mohamed Zakaria Soltan realizuje temat wielowątkowo i w różnych konfiguracjach barwnych. Właśnie barwa odgrywa tu szczególną rolę: grafiki bowiem są niezwykle kolorowe i dość skomplikowane w formie. Elementy arabskiej kaligrafii przeplatają się z mniej lub bardziej czytelnymi wyobrażeniami motyli. Ta gra daje artyście możliwość wielorakiego kształtowania płaszczyzny grafiki. Mamy tu do czynienia z niezwykłą feerią form i kolorów. Nieczęsto w polskiej grafice możemy spotkać takie nasycenie barwy i kształtów, dlatego szczególnie polecamy tę wystawę!

M. Pawłowski

Mohamed Zakaria Soltan jest wykładowcą Wydziału Sztuk Użytkowych na Uniwersytecie „6 Października” w Kairze "Giza", w Egipcie. Otrzymał "BFA" w dziedzinie Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Helwan w Egipcie w 1996. W 2011 r. uzyskał stopień doktora w dziedzinie Sztuki Stosowanej na Wydziale Reklamy Uniwersytu Helwan w Egipcie.

Otrzymał wiele nagród w Egipcie i za granicą: m.in. na Międzynarodowej Wystawie Exlibris w Galerii Otwartej Akademii, Subotica, Serbia (listopad 2015 r.);

„Tarcza Doskonałości” Salonu Sztuk Pięknych w Ismailii, Egipt (czerwiec 2013); trzecia nagroda w konkursie „Sayed Darwish” organizowanym przez Centrum Kultury Saad Zaghloul - Assiut w Egipcie (2014)

i wiele innych. Dzieła M. Z. Soltana gromadzone w wielu kolekcjach w muzeach, stowarzyszeniu i osobach w Egipcie, Polsce, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Rumunii, Brazylii, Serbii, Belgii,

Hiszpanii, Białorusi, Chinach, Rosji i wielu innych, np.: BIAB "VI Międzynarodowe Biennale Sztuki w Pekinie" Chiny 2015. Międzynarodowe Muzeum Sztuki w Hangzhou Qianjiang, Chiny,

Muzeum Sztuki Współczesnej Inter-Art, Alba, Rumunia. Muzeum Szkoły Sztuki i Projektowania, Narodowy Uniwersytet Misiones w Argentynie. Imago Mundi - Kolekcja Luciano Benetton, Włochy,

"Kolekcja Sztuki Domus Artis", Bitonto, Włochy.